Hırvatistan’ın Postira Köyü

Postira, Brac adasındaki herhangi bir minik balıkçı köyü gibi görünebilir, ancak bu kıyı cenneti, biroldukça önemli nedenden ötürü adanın başlıca cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Brac, Hırvatistan’ın orta Dalmaçya bölgesindeki en büyük adalarıdır ve Postira, özellikle kuzey kıyısında yer almaktadır. Postira, dar sokaklar, ufak evler, yeşil çayırlar ve eski üzüm bağları bulunan, güzel bir Dalmaçya kentinin muhteşem bir örneğidir. Manzarasına başat, Vaftizci Yahya’nın Barok Kilisesi. Bugünlerde kasaba çeşitli oteller tarafınca doldurulmaktadır; yatak ve kahvaltılar; ve köyün cazibesi ve sakin güzelliği için artan sayıda turisti ağırlamak için özel daireler.

Postira, 14. Yüzyıla kadar uzanan uzun bir tarihle kutsanmıştır. Bugün bile, köyün gerçek yaşını hatırlatan görevler meydana getiren yapılar ve kalıntıları bulabilirsiniz. Köy limanına gittiğinde, Brac’deki varlıklı ailelerin mülkü olan taş evler sırasını kaçıramazsın. Lazanic Sarayı bu çarpıcı yapılar içinde. Ev hem de ünlü bir Hırvat şair olan Vladimir Nazor’un da eviydi.

Köyün sakin vadileri ve sempatik koyları Postira’ya ayak basanlar üzerinde kalıcı bir izlenim bırakıyor. Buradaki insanoğlu güleryüzlülüğü ve misafirperverliği ile tanınır; unutulmaz bir dinlence için kesinlikle yardımcı olan özellikler. Şehrin tam ortasında, balık pazarı, kasaplar, postane, restoranlar, mağazalar ve kafeler gibi müesseselar yeni ve geri dönen ziyaretçileri ağırlıyor. “Pembe Panter”, “Barkod” ve “Laman” kasabada bir isim yapmış bar ve restoranlardan sadece birkaçı.

Bölgedeki seçkin oteller ek olarak kendi barları ile donatılmıştır. Tercih ettiğiniz ortam ve fiyat aralığına haiz bir restoran bulursanız, geleneksel Dalmaçya yemekleri siparişinizde tereddüt etmeyin! Bu kadar lüzumlu rahatlama zamanına sahip olduktan sonra; Postira’da tekne turu, bisiklete binme, tabiat yürüyüşü ve öteki popüler su sporları gibi açık hava etkinliklerine katılın.

One of the village’s many assets is its proximity to gorgeous beaches and lovely bays perfect for swimming and relaxation. One of the main beaches to explore near town is the pebble beach called Hele. Other beaches you should consider visiting include Zalo, Molo Lozna, Rat, Vrilo, Prja and Zastivanje. If you want to spend time on a sandy beach, just head out a few kilometers from the town proper to discover Lovrecina, one of the most popular beaches on the island. This beach özgü also become a favorite among returning visitors because of its facilities, which include a beach bar, restaurant and volleyball courts.

Postira’yı Supetar ana nahiyesine yalnız 8 kilometre uzaklıkta bulabilirsiniz. Brac adasına ulaşmak için, adaya giden anakaradan birçok feribot seferinden birini alabilirsiniz. Yolculuk ortalama bir saat sürer. Postira yıl süresince ziyaret edilebilir, sadece en bayram mevsimi kuşkusuz yaz aylarında, her yerinden millet sıcak havanın ve plajların tadını çıkarmaya başlar. Sonbaharda, üzüm bağları ve zeytinlikler her yer bol oranda hasat almaya çalışan köylerle daha da meşgul oluyor. Bu zamanda, Postira ayrıca ekolojik turizmde bir dalgalanma da yaşıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın