Bolivya’daki İnanılmaz Ay Vadisi

Eğer ayın iyi mi görünmüş olduğunü merak ediyorsanız, düşünce edinmek için en iyi yerlerden biri Bolivya’daki Ay Vadisi’dir. İspanyolca’da Valle de la Luna denilen vadi gerçekten görkemli bir yer. Burada, gökyüzüne ulaşmaya ve dokunmaya çalışan dev keskin monolitlerde büyük bir hayranlık içinde olacaksınız.

Bu sarkıt dizisinin, birkaç yıl boyunca azar azar yağmur ve şiddetli rüzgarlarla parçalanan bir kumtaşı ve kil dağından geriye kalanların olduğuna inanmak zor. Valley’nin ay manzarası yumuşak toprağın erozyonu sonucu oluşmuştur. Baba zaman ve doğa Ana, Ay Vadisi’nin gerçek heykelleridir ve buraya gelen ziyaretçiler bugün görmüş oldukleri için şanslılar.

Vadi olarak adlandırılmış olmasına karşın, alanın kendisi teknik olarak bir vadi değil, kanyon ve devasa kuleler topluluğudur. Bu tür kuleleri ön plana çıkaran şeylerden biri renkteki değişiklıkları. Bazıları kırmızımsı bir ton sergilerken, diğerleri koyu mor ve bej. Bu renk farkı bilimsel olarak, bir zamanlar bu bölgede bulunan dağlarda bulunan minerallerin varyansına bağlanıyor.

Bu inanılmaz eşsiz vadiyi, La Paz’ın ana şehrinin yalnız 10 kilometre (10 mil) güneybatısında bulabilirsiniz. En yakın kasabaya Mallasa denir. Siteye taksi yada otobüsle ulaşabilirsiniz. Vadi çevreını çevreleyen ve sizi çeşitli bakış açılarına yönlendiren iki yürüyüş parkuru vardır. İki yolun daha uzun sürmesi yaklaşık 45 dakika sürer. Kısa olanı yalnız 15 dakika sürer. Ziyaretçilerin çoğu, en uzun yolun sonucunda yer edinen en iyi perspektifnın Şeytan Noktası olduğu konusunda aynı fikir. Vadinin girişinde parkurların haritalarını sunan bir gezim informasyon merkezi var.

Ay Vadisi’ni gezmek hakikaten şaşırtıcı bir deneyim olsa da, akılda tutulması gereken birkaç şey var. Belirlenen izler açıkça işaretlenmiş olsa da, genellikle dar, düzensiz ve keskin sivri kenarlara sahiptir. Bu nedenle, çok dolaşmak istiyorsanız sağlam ayakkabılar giydiğinizden kararlı olun. Ek olarak, toprak kolayca kırılabilecek kadar yumuşak olduğu için, adım atmaya özen göstermeli ve dikkatli olmalısınız. Bölge genellikle ılık ve güneşlidir, bu yüzden, özellikle site çevreındaki tüm parkurların üstesinden gelmek istiyorsanız, seçtiğiniz güneş korumasını ve bolca miktarda su getirmeyi unutmayın.

Vadiyi ziyaret etmenin en önemli özelliği manzaranın kendisidir. Kurak arazi sebebiyle, bölgede yaşayan yaban yaşamı yoktur. Fakat gene de dikkat etmeniz gereken şey, bir tavşan ve tilki melezi gibi görünen bir tür kertenkele olan viscacha adlı garip hayvandır. Ay Vadisi, halüsinojenik Choma benzer biçimde kaktüsler arasındaki çeşitliliği de barındırıyor. Turunuzda ilerledikçe, onlara benzeyen şekillere göre isimler verilen farklı belirgin kaya oluşumlarını keşfedeceksiniz. Örnekler arasında El Sombrero de la Dama (bayan şapka) ve la Madre Luna (anne ay) sayılabilir.

Tesis yakınında bir gece kalmak mümkündür, sadece tek seçenek ana yol süresince belirlenmiş bir alanda kamp yapmaktır. Beş yıldızlı bir otel olmasa da, site tuvaletler, duşlar, açık mutfak ile donatılmıştır; Buradan vadinin inanılmaz manzarasına haiz olduğunuzu söyleme!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın