Yunanistan’ın Girit Adası’ndaki harika Red Beach

Yunanistan’ın Girit Adası, onu ziyaret etmek için hakkaten büyüleyici bir yer meydana getiren biroldukça özelliğe haizdir. Muhteşem bir manzara ve büyüleyici organik alanların yanı sıra, harika bir mutfak mirasına ve güzel sahil köylerine haizdir.

Crete’nin plajları aynı zamanda insanların adanın kıyılarına gitmeye çalışmasının sebeplerinden biri. Burada bulabileceğiniz çok sayıda güzel kumlu şerit olduğundan, hangisinin en iyi bulunduğunu belirlemek hakkaten zor. Bu iddiaya rağmen, Girit’teki Kırmızı Plaj adadaki en belirgin ve aranan plajlardan biri olarak ortaya çıkmayı başarır.

Red Beach adını, bölgedeki kayalardan oluştuğuna inanılan eşsiz kırmızı kumundan almıştır. Bu özellik tek başına Red Beach’i diğer plajlarından ayırır. Kırmızı kum, denizin parlak mavi-yeşil rengiyle çarpıcı bir kontrast sağlar. Fakat kırmızımsı renk tonu, onun için özel olan tek şey değil; bununla birlikte oldukça tanınmış bir çıplaklar plajıdır. Aslına bakarsak, Red Beach Yahoo Travel benzer biçimde kurulan haber ajansları tarafınca dünyanın en iyi çıplaklar plajlarından biri olarak kabul edilir.

Red Beach’i hakikaten başarılı bir çıplak plaj icra eden şey, tenha bir konumdur. Yanlışlıkla rastlamak yerine, insanlar kasten bu sahile kendi giysilerini ve kaygılarını almak için yola koyulur ve plajın sunmuş olduğu her şeyin keyfinı çıkarırlar.

Red Beach’i Girit’in güney sahilinde bulabilirsiniz. Ulaşmak için Matala limanından tekne kullanmayı yada Matala köyünden yürüyüş yapmayı seçebilirsiniz. Yürüyüş yolu, Matala’nın kuzeyinden başlamış olan ve sizi bir tepenin üzerinden geçen bir patika ile açıkça belirtilmiş. Kıyı manzarasının keyfinı çıkarmak için bir dakikanızı ayırın, muhteşem olacağa benziyor! Ek olarak, parkurun başlangıcının bazı kayaların üzerinden tırmanmanızı gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle adımınızı izleyin. Yolculuğun son kısmınde dik bir uçurumdan inmeniz gerekecek. Bütün yürüyüş ortalama 25 dakika sürebilir.

Red Beach genellikle Girit’in bu bölümüne esen batı rüzgarlarından dolayı çok ılıktır. Bu kırmızı kumlu bant, 1960’larda ve 1970’lerde hippiler için popüler bir yer olmaya başladı. Çıplaklar, uzun bir kayalık kireçtaşı tarafından düz bir manzaradan korunan şimal kesiminde daha fazla takılma eğilimindedir. Bu kireçtaşının çevresinde antik Minoan ve Mısır deniz canlılarını temsil eden oyulmuş kayalar bulunur. Bu heykeller Gerard isminde Belçikalı bir gezgin tarafından yaratıldı. O zamandan beri, bu sanat eserleri sahil için bir tür ikonik figür haline geldi.

Red Beach’e vardığında yapılandırılmış bir gezinsel yer beklemeyin. Burada sunulan çok fazla altyapı yada doğal gölge yok. Bazı içecekler alabileceğiniz rustik bir kafe var ama her vakit açık değil. Sahilde piknik yapmak ve rahat etmek istiyorsanız; kendi atıştırmalıklarını, şemsiyelerini ve paspaslarını getir. Eğer maceracı türüyseniz, Red Beach’in şimal tarafında da bulunan Kouroupi adlı deniz mağarasını arayın. Mağaranın içinde yüzmeye gidebilir ya da bir kano alabilir ve uzunluğunu keşfedebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın