Çin’in En İlginç Ziyaretleri

Bugün, Çin’de tatillerini geçiren ve zevk alan gezginlerin keşfettiği en ilginç yerlerden bazılarını vurgulayacağız. Çin’e bir tura çıkarsanız, bu turistik bölgeleri ziyaret etmeyi asla kaçırmayın.

Çin Seddi, Terracotta Askerleri ve Yasak Şehir gibi pek çok gezi paketine dahil olan ünlü anıtlardan uzaktaysa, oldukça dikkat çeken ve her süre görülmeye değer anıtlara ışık tutacağız.

Potala Sarayı, Çin Tibetindeki Lhasa kentinde bulunan Huangshan Dağı’nın tepesinde yer almıştır ve Çin’i gezen çok sayıda yolcunun sıkça ziyaret etmiş olduğu anıtlar arasındadır.

MS 7. Yüzyılın başlarında kurulan Potala Sarayı, deniz seviyesinden 3700 metre yükseklikte yer verilmiştir. Saray güneyden kuzeye 360 ​​metre kadar uzanır. Sarayın ana binası 117 metre yüksekliğinde 13 kattan oluşuyor.

Hong Kong Adası’nda, görkemli naturel manzaralarıyla karakterize edilen Victoria Limanı da bulunmaktadır. Bu yüzden Çin’e seyahat eden birçok turist, biroldukça park ve kayda değer bahçeye ev sahipliği yapan limanı ziyaret etmeye gidiyor.

Çin’de ziyaret edilebilecek bir diğer harika yer, ülkedeki en uzun şehirlerden önde gelen Li Nehridir ve Çin’deki tatilini seven birkaç seyyah çeken kişidir. Dere 266 kilometre uzunluğundadır ve kıyıları, ağaçların, dağların ve ormanların şaşırtıcı doğal manzaraları ile ayırt edilir.

Çin’in ilginç anıtları arasında Leshan Dev Budası da var. Sichuan şehrinde bulunan bu dev Buda heykeli, tüm dünyada Buda’nın oyduğu en büyük kayadır. Leshan Dev Buda’nın görüşü, 1990 yılında UNESCO’nun dünya mirası alanlarına alındı.

Yapının, ya da heykelin sanat eserini izah edelim, 713 senesinde nehirlerin güçlerini Buda’ya adamak isteyen bir keşiş tarafınca başladı. Ancak, iş keşiş ölümünden sonrasında 70 yıldan fazla bir süre durdu. Daha sonra, o sırada bölgenin askeri hükümdarı 803’te tamamlanmış olan heykel binasını evlat edinmeye ve finanse etmeye karar verdi. Bugün, Çin’e gezi eden tatilcilerin sıkça ziyaret etmiş olduğu en ilginç anıtlardan biri.

Büyük Leshan Dev Buda heykeli 71 metre yüksekliğinde ve omuzları arasındaki genişlik 28 metre yöreında. Kulaklarının yüksekliği yaklaşık 17 metre, başının yüksekliği ise yaklaşık 15 metredir. Bu devasa mimari ve sanat eseri, Çin’i gezen gezginleri şaşırtıyor.

Çin’i gezen gezginleri keşfetmek için farklı bir yer arıyorsanız , Mogao Mağarası var. Dunhuang kasabasında bulunan bu mağaralar, MS 4. Yüzyılda keşfedildi. Mağaralar, 45 bin metrekarelik bir yüzölçümünü kapladığı tahmin edilen bazı duvar resimlerine sahiptir. Bu görüş 1987 senesinde UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi.

Aslına bakarsak Çin’de dinlence yapan gezginler için daha birçok harika saray var. Ülke, antik zamanı ve tarih boyunca gezginlerin dikkatini çeken benzeri olmayan karakteri ve özellikleri ile ünlüdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın