Bayan Olgii Moğolistan

Moğolistan’ın en batısındaki bölgede, Çin ve Rusya sınırında, hanımefendi Olgii’nin (kadın Ulgii) olağanüstü illeri bulunmaktadır. Bu topraklar, ataları genişleyen Rus imparatorluğundan kaçınmak ve daha iyi bir gelecek aramak için anavatanlarından kaçan Kazak torunları ülkesi olarak bilinir. Moğolistan’ın geri kalanı benzeşik olsa da, bayan-Olgii’nin kendi kültürü ve dilleri vardır.

Olgii Şehri (Ulgii), ilin gururlu başkentidir ve bu çoğu zaman hanımefendi Olgii eyaletini ve genel olarak batı Moğolistan’ı keşfetmekle seyahat edenler için ana merkezdir. Şehirde ortalama 30.000 kişi var ve hala çok hızlı olmasa da değişimler yaşıyor. Olgii’ye tayyare, otobüs yada jeep ile ulaşabilirsiniz. Kara kanalıyla gezi etmeyi seçerseniz, Moğolistan’ın başkenti Ulaanbaatar’dan buraya gelmek ortalama üç gün sürüyor. Her hafta Olgii’ye uçan iki yerli havayolu AeroMongolia ve Eznis.

Olgii, süpermarketler, restoranlar, oteller, ATM’ler ve internet kafeler şeklinde bazı temel gezinsel olanaklara haizdir. Sadece yalnız bazı malzemelerin stoklandığı bir yer değil; ek olarak, Kazak’ın benzersiz göçebe hayvan sürüsü kültürünü, canlı müzik ve sanatlarını ve yakın aile bağlarını tanımak için de mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Şehrin içinde bile, ger adında olan geleneksel beyaz keçeli yuvarlak ev, insanların bahçelerine kurulmuştu. Fakat daha geleneksel bir ortamda insanları görmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey şehir dışına gitmek. Hangisini seçerseniz seçin, yakında Kazakh’in misafirperverliği ile karşılaşacaksınız ve sizi hoş bir halde şaşırtacak.

Şehir, dolaşmak için yeterince küçük. Açık hava pazarını yada çarşısını ziyaret etmek için vakit ayırın ve ünlü Olgii el sanatlarına göz atın. Çarşı yolunda ana meydanın hemen kuzeydoğusunda bulunan bir müze var. Bu üç katlı müze, kadın Ulgii’de yaşayan çeşitli kabilelerin tarihine, kültürüne ve dünyasına dair içgörü sağlar. Bu kabileler Kazakların çoğunluğunu ve Dörvöd, Uriankhai, Khoshuud ve Tuva şeklinde azınlıkları içermektedir. Şehirdeki öteki ilgi çekici bölgeler içinde Green Garden adı verilen sosyal alan ve kültürel gösteriler ve konserlere düzenli olarak ev sahipliği yapan Kazak Ulusal Tiyatrosu yer ediniyor.

Olgii, Tsambagarav milli Parkı ve Altay Tavan Bogd ulusal Parkı’na gitmek isteyen ziyaretçiler için bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet vermiştir. Altay Dağları, güneyde ve batıya uzanan Olgii kentini çevrelemektedir. Bu yüzden doğa yürüyüşü, bölgede yapılacak en önemli faaliyetlerden biridir. Altay Dağları’nın zirvelerini fethetmek istiyorsanız, deneyimli bir mahalli dağ rehberinin hizmetlerini almak isteyebilirsiniz. Daha organize bir tur için de kayıt olabilirsiniz. Büyüyen turizme rağmen hanımefendi Olgii’nin çevreındaki yol altyapısı hemen hemen iyi gelişmemiştir. Naturel albeni merkezlerini keşfetmenin en iyi yolu, ulaşım, yiyecek, kamp malzemeleri ve rehberlik elde eden yerleşik donanıma sahip organize turlar yapmaktır.

Eğer maceracı bir damak varsa, kadın Olgii’deyken geleneksel Kazak lezzetlerini tecrübe etmek için şansını kaçırmayın. Bu lezzetlerden bazıları, fermente edilmiş kısrak ‘koumiss’ denilen sütü, ‘kaz’ adlı at sosisini ve aynı zamanda ulusal yiyecek olarak biri olan ‘beshbarmak’ olarak adlandırılan kök sebzeli ve buğulanmış unu içeren et tabağı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın